Ziarna kakao to postać surowych orzechów kakaowca, czyli drzewa rosnącego dziko w lasach Ameryki Środkowej oraz w północnej części Ameryki Południowej, w Afryce, a także w Azji. 70% ziaren kakaowca na świecie pochodzi z czterech krajów w zachodniej Afryce: Wybrzeża Kości Słoniowej, Ghany, Nigerii oraz Kamerunu. Wybrzeże Kości Słoniowej oraz Ghana są niekwestionowanymi liderami w produkcji kakao: w sumie produkują ponad połowę kakao sprzedawanego na świecie. Pozostałymi znaczącymi producentami kakao są: Indonezja, Nigeria, Kongo (RDK), Kamerun, Brazylia oraz Ekwador.
Drzewa kakaowca są raczej niewysokie – zajmują niższą warstwę lasów tropikalnych. Osiągają od 5 m wysokości (gdy rosną w formie krzewów), do 15 (w formie pokrytych gęstymi liśćmi, wiecznie zielonych drzew). Ziarna kakaowe kryją się w środku zielono-żółto-brązowych owoców o kształcie piłek do rugby. W jednym owocu jest ich średnio od 20 do 60.
Po zbiorach owoce kakaowca usypuje się w kopce, przykrywa się i zostawia na 4–5 dni do wstępnej fermentacji. Następnie otwiera się je i wydłubuje ziarna, które poddaje się wtórnej fermentacji, a potem suszeniu. Na tym etapie są one już gotowe do spożycia. I właśnie w takiej formie zachowują największą ilość wartości odżywczych.
Ziarna kakao posiadają liczne wartości odżywcze – są źródłem wielu witamin, składników mineralnych i cennych tłuszczów. Dzięki obecności w składzie wielu składników prozdrowotnych ziarna kakao ograniczają ryzyko rozwoju wielu schorzeń, tj. choroby serca, nowotwory czy cukrzyca. Ziarna kakaowca są używane do produkcji masła kakaowego, kakao i czekolady. Można je także jeść samodzielnie w formie przekąski lub dodawać do deserów.